Domácí stránka
Podpora
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
Repase akumulátorů?
Jak zajistit co nejdelší životnost akumulátorů?
Jak zjistím kapacitu akumulátoru?
Jaký je rozdíl mez Ni-Cd a Ni-MH akumulátory?
Co je to paměťový efekt?
Co je samovolné vybíjení?
Jak správně skladovat akumulátory Ni-Cd a Ni-MH?
Musí se akumulátory před nabíjením vybíjet?
Co je počet cyklů
NÁPOVĚDA
Na této stránce najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky k firmě, internetovém obchodu a vytvoření objednávky. Pokud zde nenajdete odpověď na své dotazy, kontaktujte nás nejlépe emailem nebo telefonicky.

V tomto seznamu najdete odpovědi na nejčastěji kladené dotazy k firmě Bech Akku Power a internetovému obchodu.
ODPOVĚDI
Repase akumulátorů
Jak zajistit co nejdelší životnost akumulátorů
Vyvarujte se zbytečného přebíjení, hlubokého vybíjení, akumulátory nenabíjejte v příliš vysokých ani nízkých teplotách (optimum je 15 až 20°C), před nabíjením ponechte akumulátory aklimatizovat dostatečně dlouho při pokojové teplotě.
Jak zjistím kapacitu akumulátoru
Kapacita se určuje pomocí testeru (např. analyzátor A36 v naší nabídce), do kterého se připojí plně nabitý akumulátor a tester přesným vybíjením změří kapacitu v (mAh), energii ve (Ws), vybíjecí čas (s), vnitřní odpor Ri (m?).
Jaký je rozdíl mezi Ni-Cd a Ni-MH akumulátory
Ni-Cd (nikl-kadmium), jmenovité napětí je 1,2V, mají malý vnitřní odpor díky kterému umožňují vysokou proudovou zatížitelnost, což je důležité pro nářadí s vysokým výkonem. Snáší mnohem rychlejší nabíjení cca 5tinásobné oproti Ni-MH. Pracují i ve velmi nízkých teplotách až -15°C. Často udávaná životnost je 1000-1500 cyklů. Jejich paměťový efekt se vyskytuje tehdy, když je baterie nabíjena předtím, než byla její energie plně vyčerpána. Baterie si zapamatuje poslední zbytkovou kapacitu před novým dobíjením. Budete-li opakovaně dobíjet baterie před jejich úplným vybitím, jejich životnost se bude snižovat. Před dobíjením je tedy lepší baterii zcela vybít a jelikož je tento efekt reversibilní, nechají se články částečně opravit nabitím vysokým proudem. Samovolné vybíjení se udává kolem 1% kapacity za 1 den (je zde závislost na teplotě). Vzhledem k obsahu kadmia, které je silně toxické, jsou velmi nepříznivé k životnímu prostředí.

Ni-MH (nikl-metalhydrid), jmenovité napětí je stejné jako u Ni-Cd 1,2V, v první řadě neobsahují kadmium, které je silně toxické, a tak velmi nepříznivé k životnímu prostředí. Další výhodou ve srovnání oproti Ni-Cd akumulátorům mimo jiné je, že při zachování stejných rozměrů je dosaženo vyšší kapacity (Ah). Nemají výrazný paměťový efekt - téměř žádný, dosahují vyšších kapacit, ale s velkým vnitřním odporem nedosahují tak vysokých proudových zatížení jak u vybíjení tak nabíjení, vhodné tedy pro méně výkonné přístroje ale s dlouhou výdrží (např. svítilny). Negativní je pro tyto akumulátory pouze samovybíjení, kdy postupně po nabití ztrácí samovolně i bez nejmenšího zatížení svůj náboj (kapacitu).
Co je to paměťový efekt
Paměťový efekt se vyskytuje převážně u Ni-Cd a to tehdy, když je baterie nabíjena předtím, než byla její energie plně vyčerpána. Baterie si zapamatuje poslední zbytkovou kapacitu před novým dobíjením. Budete-li opakovaně dobíjet baterie před jejich úplným vybitím, jejich životnost se bude snižovat.
Co je samovolné vybíjení
Není-li po nabití Ni-MH baterie hned použita, postupně ztrácí svou energii, což se nazývá samovybíjení. Velikost samovybíjení je obecně 15% - 20% za měsíc při pokojové teplotě.
Jak správně skladovat akumulátory Ni-Cd a Ni-MH
Ni-Cd a Ni-MH akumulátory skladujte nabité nejlépe na 60%. Oba typy akumulátorů doporučujeme skladovat při pokojové teplotě (15-30°C) v suchém prostředí. Ni-MH akumulátory by se měly každých 6 měsíců nabít na 50-60% kapacity.
Musí se akumulátory před nabíjením vybíjet?
Ni-Cd je lepší nejdřív vybít pak teprve nabít, u Ni-MH se doporučuje zase úplně nevybíjet.

Co je počet cyklů
Počtem cyklů je množství nabití a vybití, kterého je baterie schopna dosáhnout v průběhu své životnosti. Životnost končí, když je kapacita baterie cca 60% nominální kapacity, v závislosti na konkrétních podmínkách dobíjení a vybíjení.